📌تنبیه در مقابل نظم ( قسمت سیزدهم )

تنبیه در مقابل نظم ( قسمت دوازدهم )
آوریل 25, 2020
تنبیه در مقابل نظم ( قسمت چهاردهم )
می 25, 2020

چشم پوشی و عدم توجه

در زندگی همه ی پدر و مادرها روزهایی هست که احساس می کنند دیگر نمی توانند بچه ها را تحمل کنند .

گاهی این احساس به دلیل آن است که روز بدی را گذرانده اید، گاهی هم دلیلش این است که فرزندتان همه ی کارهای بد مورد نظر شما را با هم انجام داده است.
در این شرایط است که احساس می کنید واقعا دلتان می خواهد بگذارید و بروید.
حالا درباره ی روشی صحبت می کنیم که به شما اجازه می دهد کمی از حالت معلمی خارج شوید و آرامش داشته باشید. این روش کمکتان می کند تا بعضی چیزها را نادیده بگیرید.

این روش می گوید: می توانید گاهی اوقات هم بر حرفتان پافشاری نکنید!

برای استفاده از این روش ، ابتدا تصمیم بگیرید که از این مهارت به صورت صحیح استفاده کنید و احساس خوبی داشته باشید.
منظور این است که این روش را به طور تصادفی استفاده نکنید، خودتان را گول نزنید. مثلا به خودتان نگویید : من ندیدم امیر ، علی را بزند و فقط با او برخورد کرده .
به جای این روش نادرست از روش زیر استفاده کنید.

قدم اول: نفس عمیق بکشید و آرام باشید. متوجه این موضوع باشید که این یک موضوع، آینده ی فرزند شما را نمی سازد و خراب نمی کند. گاهی اوقات آرامش و سکوت می تواند از هر جنجالی موثرتر باشد. کمی از حالت معلمی خود فاصله بگیرید.

قدم دوم: توجه آن ها را به مسئله دیگری برگردانید. مثلا یه شعر بخوانید و بگویید ادامه اش را فراموش کرده اید و از آنها بخواهید کمکتان کنند.

قدم سوم: مشکل را فراموش کنید. در مسیر زندگی حرکت کنید! مطمئن باشید که باز هم زمان هایی خواهد بود کودک در آن ها درسی بیاموزد. حالا از پدر و مادر بودنتان لذت ببرید.

با این روش هم تمرکز همه را از روی یک مسئله تغییر داده اید و از مشاجره و درگیری پیشگیری کرده اید، هم به خودتان سخت نگرفته اید.
معمولا وقتی فرزند دوم به دنیا می آید ، والدین مدام برای فرزند اول کلماتی نظیر نه! نباید! بسه! را استفاده می کنند و این باعث دعوا بین خواهر و برادر ها می شود، اگر به جای این کلمات از روش بالا استفاده کنید و چشم پوشی را با آموزش مهربانانه ، بخشش فراوان و توجه عاشقانه همراه کنید، هم خودتان آرامش دارید و هم رفتارهای مثبت در خانه ی شما تقویت می شود.
البته واضح است که استفاده از این تکنیک نباید بیش از حد باشد.  و در شرایط خطرناک هم نباید از این تکنیک استفاده کنید. اما اگر این تکنیک را همراه با دیگر مهارت ها و آموزش هایی که می دانید استفاده کنید ، می توانید والدین بسیار پرقدرتی باشید.
با ما همراه باشید …
#ریحانه_کحالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *